Raport energetyczny dotyczący sytuacji polskiego systemu fotowoltaicznego

Energia pochodząca z paneli fotowoltaicznych jest coraz częściej spotykana. Panele wykorzystują do jej produkcji promienie słoneczne. Od ich intensywności zależą możliwości wytwarzania prądu. Koszty instalacji paneli fotowoltaicznych wciąż spadają, co przekłada się na wzrost ich popularności. Dodatkowo, można ubiegać się o dofinansowanie inwestycji.  Udział prądu pochodzącego z energii słonecznej ma niezwykle istotny wpływ na środowisko ze względu na całkowicie bezpieczny dla otoczenia sposób jego generowania. Sprawdźmy, jak wygląda w Polsce rynek fotowoltaiczny.

Jak wyglądał sektor w roku 2016?
Raport energetyczny pod tytułem „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2017”, który został opublikowany przez Instytut Energetyki Odnawialnej daje nam obraz rynku fotowoltaicznego w kraju. Z jego treści jasno wynika, że coraz więcej Polaków decyduje się na postawienie na odnawialne źródła energii. Na koniec roku 2016 łączna zainstalowana moc wynosiła 199 MW. Z informacji zgromadzonych w raporcie wynika, że w ciągu roku przybyło aż 101 MW nowych mocy. Oznacza to, że w ciągu 2016 roku przybyło ponad 100% nowych mocy w stosunku do poziomu rozpoczynającego rok. To imponująca liczba, która świadczy o prawdziwym rozwoju tego sektora i realnemu wzrostowi zainteresowania. Raport energetyczny wyraźnie wskazuje także, że głównymi instalatorami systemów fotowoltaicznych są osoby prywatne. Aż 73 MW z 101 nowych MW to mikroinstalacje, które powstały w domach prywatnych.

Fotowoltaika, a polski system energetyczny
Zostało powiedziane, że sektor fotowoltaiki zyskuje na popularności i się rozwija. To prawda, zainteresowanie się zwiększa, a instalacji przybywa. Jednak wciąż udział energii pochodzącej ze słońca jest znikomy w stosunku do ogólnej sytuacji polskiej energetyki. Wśród odnawialnych źródeł energii jest to zaledwie 2,3%, w stosunku zaś do łącznej mocy zainstalowanej w całym systemie energetycznym to 0,5%. Fotowoltaika w swoim sektorze znacznie traci z elektrowniami wiatrowymi, które stanowią główne źródło odnawialne w Polsce oraz do biomasy, która plasuje się na pozycji drugiej.

Szanowny Kliencie, jeżeli jesteś zadowolony z mojego tekstu zapraszam do stałej współpracy i zlecania tekstów specjalistycznych bezpośrednio do mnie.

Możesz również polubić…