Szybkie stacje ładowania samochodów elektrycznych
Coraz częściej mówi się o samochodach wyposażonych w napęd elektryczny, jako sprawnej alternatywie dla pojazdów z silnikami spalinowymi. Auta elektryczne nie zanieczyszczają powietrza i mają być tańsze w utrzymaniu. Żeby jednak ich masowa obecność w Polsce stała się faktem, potrzebne są stacje ładowania samochodów elektrycznych, które umożliwią podróżowanie po całym kraju.
Potrzeba rozwoju infrastruktury
Rząd uruchomił program rozwoju infrastruktury, która umożliwi swobodne przemieszczanie się pojazdami elektrycznymi po całym kraju, dzięki możliwości doładowania baterii. Mają to być jednak głównie tzw. wolne stacje ładowania, które potrzebują kilku godzin na uzupełnienie baterii. Takie punkty to podstawa infrastruktury, ale eksperci zgodnie podkreślają, że przyszłość leży w stacjach szybkich. Rozwojem takich punktów zajmują się firmy prywatne. Jedna z nich do listopada uruchomiła czternaście takich placówek, a do końca roku otworzy jeszcze kilkadziesiąt. Plan przewiduje instalację punktów szybkiego ładowania w miejscach, w których prognozuje się natężony ruch pojazdów elektrycznych.
Czym jest szybka stacja?
Szybkie stacje ładowania samochodów elektrycznych to prawdziwa rewolucja w zakresie regeneracji napędów prądowych. To, co wyróżnia ją na tle tzw. wolnych stacji, to możliwość o wiele szybszego uzupełniania poziomu baterii, co znacznie przyspieszy podróżowanie. Tradycyjne punkty ładowania wymagają kilku godzin na uzupełnienie baterii pojazdu. Szybkie stacje umożliwią jej pełną regenerację w czasie od dziesięciu, do czterdziestu minut, w zależności od pozostałego poziomu baterii. Moc takich stacji może wynosić do 150kW. Umożliwiają one ładowanie jednocześnie aż czterech pojazdów, co ma przełożyć się na znaczne rozładowanie kolejek oczekujących samochodów. Dodatkowo, stacje takie będą miały możliwość ładowania jednocześnie dwóch pojazdów przy wykorzystaniu prądu stałego o mocy ok. 50 kW. Mają być one przystosowane do pracy ze wszystkimi typami pojazdów elektrycznych.