Cena prądu – z czego wynika?
Stale rosnące rachunki za prąd stanowią koszmar dla niejednego Polaka. Aby uświadomić sobie powody ich wzrostu należy przeanalizować czynniki mające wpływ na ostateczną kwotę wysyłaną do lokalnego dostawcy energii elektrycznej. Podpowiadamy, z czego wynika cena prądu w naszym kraju.
Od czego zależy cena prądu?
Ostateczna kwota płacona za prąd składa się na kilka czynników. Pierwszym i najoczywistszym z nich jest ilość zużywanej energii elektrycznej. Kolejna kwestia to jej koszt ustalany przez wybranego przez siebie dostawce. Pozostałe istotne czynniki wpływające na cenę prądu to:
- opłata abonamentowa – skalkulowana na podstawie wydatków dostawcy ponoszonych z tytułu kontroli liczników oraz ich odczytywania.
- stała stawka sieciowa – wynikająca z kosztów utrzymania sieci elektroenergetycznej.
- opłata OZE – pobierana przez dostawców wykorzystujących odnawialne źródła energii.
- taryfa – może występować w kilku wariantach, najczęściej wybieraną opcją jest G11, w której cena prądu nie zmienia się przez całą dobę.
- region – ceny prądu w Polsce w różnych częściach kraju nie są jednakowe. Ich wysokość zależy od cennika ustalonego przez lokalnego operatora.
Szerzej opisane czynniki wpływające na cenę pradu znajdziesz w artykule E.ON.
Cena prądu – jak ją obniżyć?
Warto zauważyć, że istnieje kilka sposobów na obniżenie kwot wydawanych na rachunki za prąd. Rynek energii w Polsce daje możliwość wyboru jej dostawcy. Zmieniając sprzedawcę można obniżyć cenę na kWh, jednak koszty związane z dystrybucją prądu pozostaną uzależnione od lokalnych stawek. Kolejny sposób na oszczędność to zmiana stosowanej taryfy. Najpopularniejsza G11 jest zarazem najdroższą opcją. Dlatego wiele osób decyduje się na taryfę G12 lub G12w, które zawierają stawkę nocną niższą od tej obowiązującej w ciągu dnia. Jest to świetny wybór dla osób spędzających większość doby poza domem. W celu obniżenia rachunków za prąd warto inwestować w sprzęt o wysokiej klasie energetycznej. Takie urządzenia są nieco droższe od pozostałych, jednak zainwestowane w nie pieniądze zwracają się w stosunkowo krótkim czasie.