Dlaczego warto korzystać z e-faktury za prąd?

Rozliczenia zużycia energii, jej sprzedaży oraz dystrybucji opierają się o wystawione przez sprzedawcę faktury. Bez względu na to, czy odbiorcą jest osoba fizyczna, czy firma albo inny podmiot, faktura prognozowana lub rozliczeniowa jest podstawą do wnoszenia odpowiednich opłat w określonym cyklu. Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z e-faktury. Czym jest ta postać faktury, jakie niesie ze sobą korzyści? W jaki sposób można uzyskać dostęp do elektronicznej faktury online?

Czym właściwie jest e-faktura?

E-faktura to elektroniczna forma dokumentu sprzedaży towarów lub usług. W przypadku e-faktury za prąd na dokumencie widnieją najczęściej informacje dotyczące ilości sprzedawanej energii, opłat za dystrybucję oraz innych części składowych ceny za prąd. Na fakturze zgodnej z aktualnymi przepisami powinno znaleźć się także szereg innych informacji, między innymi:

  • dane identyfikujące sprzedawcę
  • dane nabywcy,
  • dane konta bankowego umożliwiające opłacenie należności,
  • kwota faktury i obowiązująca stawka VAT.

Dodatkowo e-faktura może być dokumentem podpisanym elektronicznie, co oznacza jego bezpieczeństwo i spójność. Przeważnie dokument ten całkowicie zastępuje formę papierową, choć są sytuacje, w których wystawiane są obydwie postaci faktur.

prąd

Korzyści z wyboru faktury elektronicznej

Za wyborem e-faktury kryje się wiele korzyści, często odczuwalnych nawet bezpośrednio w kwocie rachunku. Przeważnie elektroniczna postać faktury jest preferowana przez sprzedawcę usług i wiąże się z rabatami kwotowymi lub procentowymi. Nie ma konieczności wydruku i wysyłki papierowych dokumentów, przez co koszta są znacznie niższe. Zyskuje także środowisko – mniej zużytego papieru, tuszu i prądu, co idealnie pasuje do idei ekologii i odnawialnych źródeł energii. 

Dostęp do e-faktury online

Do korzyści, o których często się zapomina, należy także łatwy i szybki dostęp do dokumentów z praktycznie każdego miejsca mającego dostęp do sieci. Wystarczy zalogować się na skrzynkę e-mail lub konto na portalu dostawcy czy sprzedawcy energii. Wygodny dostęp do e-faktur przez internet, możliwość kontrolowania płatności, a nawet skorzystania z szybkich form do uregulowania rachunków to zalety doceniane we współczesnym świecie.

Możesz również polubić…