OZE – – jaki udział mają w polskim rynku energetycznym?

Obecnie coraz więcej mówi się o konieczności wykorzystywania OZE w kontekście przyszłości europejskiej energetyki. Odnawialne źródła energii to bowiem niekończące się zasoby, których wykorzystanie nie niesie za sobą szkód dla naszego środowiska. Kraje zachodnie, które mogą się pochwalić wysokim wskaźnikiem rozwoju, całkowicie zmodyfikowały już sobie rynki energii. Jednak jaki udział mają OZE w rynku energetycznym naszego kraju?

Elektrownie wiatrowe i wodne – czy zaopatrują nasz kraj w energię?

Wykorzystywanie OZE w rynku energetycznym wcale nie jest takie oczywiste. Kraj musi bowiem posiadać dość dogodne warunki, dzięki którym takie ekologiczne rozwiązania po prostu będą miały większy sens. W pierwszej kolejności warto skupić się na elektrowniach wiatrowych oraz wodnych. To właśnie one są jednymi z głównych możliwości wykorzystania OZE. Trzeba sobie jednak powiedzieć, że ich udział w polskim rynku energetycznym jest znikomy. Choć nasz kraj może pochwalić się dość dobrymi warunkami do wykorzystania OZE, to niestety, nie znaleźli się inwestorzy, którzy chcieliby w tym zakresie wprowadzić pewne zmiany. Nie da się bowiem ukryć, że energia z OZE nie jest w naszym kraju zbyt spopularyzowana, biorąc pod uwagę fakt, jak wielki udział w naszym rynku energetycznym mają tradycyjne elektrownie.

oze

Elektrownie słoneczne i ich udział w polskim rynku energetycznym

W przypadku elektrowni słonecznych, czyli popularnej fotowoltaiki, możemy zauważyć wyjątkowo pozytywną tendencję. W tym zakresie wykorzystywanie OZE stoi na dobrym poziomie, choć do pełnego ideału jeszcze tu trochę brakuje. Niemniej jednak w porównaniu do elektrowni wiatrowych i wodnych, ich słoneczne odpowiedniki mają zdecydowanie większy udział w polskim rynku energetycznym. W naszym kraju nawet regularnie powstają farmy słoneczne, które coraz więcej okolic zaopatrują w ekologiczny prąd. Nie da się ukryć, że OZE jest przyszłością energetyki nie tylko w naszym kraju, ale także i w całej Europie. Im wcześniej więc nasz kraj rozpocznie inwestycje i realizację celów z tym związanych, tym lepiej. OZE dają nam możliwość czerpania praktycznie darmowego prądu, a dodatkowo pozwalają nam także chronić nasze środowisko. Właśnie dlatego warto się nimi zainteresować.

Możesz również polubić…