Co warto wiedzieć na temat kompensacji mocy biernej

Przeciętny Kowalski niezwykle mocno przeżywa wszelkie wzrosty opłat za energię elektryczną. Jeżeli tylko prąd ma drożeć, od razu dosłownie trąbią na ten temat wszystkie media. Ludzie stresują się zwyżkami cen prądu, jednak równie mocno przeżywają to osoby zarządzające dużymi zakładami przemysłowymi i firmami. To właśnie one tracą często sporo pieniędzy nie tylko przez podwyżki cen prądu, ale również przez większe zużycie mocy biernej.

Kara za zbyt duży pobór mocy biernej

kompensacja mocy biernej

Obwód prądu charakteryzuje się tym, że posiada trzy różne rodzaje mocy, czyli moc aktywną, moc bierną, oraz moc pozorną. Rachunki za prąd tak naprawdę nie są generowane tylko przez pobór mocy aktywnej. Niektóre urządzenia, głównie konkretne rodzaje silników, ale też na przykład transformatory, do swojego rozruchu potrzebują również mocy biernej. To dosyć skomplikowana wiedza z elektryki, warto jedynie zaznaczyć, że przy zbyt dużym wykorzystaniu mocy biernej, trzeba będzie za nią zapłacić. Oczywiście wszystko wyszczególnione jest na rachunku za energię elektryczną. Dodatkowy koszt może sięgać naprawdę ogromnych sum, dlatego warto zastanowić się nad układem kompensacji mocy biernej.

Kompensacja mocy biernej

Kompensacja mocy biernej polega, ubierając to w najprostsze słowa, na zamontowaniu takich urządzeń, które zmniejszają emitowanie mocy biernej. Moc bierna odpowiada między innymi za zmniejszenie żywotności całej infrastruktury związanej z kablami, którą dostarczają dostawcy prądu. Zarabiają oni na dostarczaniu mocy aktywnej, a moc bierna prądu to dla nich duża strata. Jeżeli ilość mocy biernej wytwarzanej przez urządzenia na przykład w konkretnym zakładzie, przekroczy jakiś dopuszczalny przez dostawcę próg, zostają naliczone duże opłaty. W przypadku kosztów na poziomie 500 zł za miesiąc, kompensacja mocy biernej jest już opłacalna. Do tego celu stosuje się specjalny sprzęt, między innymi turystorowe baterie kondensatorów serii TN. Sprawdzą się one w miejscach, w których występuje wielu odbiorców jednorazowych ( pasaże handlowe z punktami restauracyjnymi, sklepami czy punktami usługowym).

Możesz również polubić…