Jak zmienić dostawcę prądu?

Jak zmienić dostawcę prądu? Tak naprawdę formalności wyglądają podobnie jak w przypadku zmiany operatora usług telekomunikacyjnych. Nie jest to więc proces bardzo skomplikowany ani czasochłonny, a mimo tego wciąż niewielu Polaków decyduje się na podpisanie umowy z nowym dostawcą energii elektrycznej.

Co trzeba wiedzieć?
Prąd dostarczany jest dzięki dwóm firmom – jedna zajmuje się jego produkcją, a druga sprzedażą. Firmy produkującej prąd nie można zmienić, ponieważ na rynku działa pięć spółek obsługujących poszczególne obszary i mających na nich monopol. Ceny przesyłu energii ustalane są przez Urząd Regulacji Energetyki, więc przy zmianie dostawcy prądu nie ulegną zmianie. Inną kwestią jest jednak usługa związana ze sprzedażą energii, bo jej koszty ustalane są przez dostawców energii i różnią się między sobą.

Wybór nowego dostawcy
Sam proces zmiany dostawcy nie jest trudny do przeprowadzenia. Nie należy się także obawiać przerwy w dostawie prądu przy załatwianiu formalności. Wystarczy podpisać umowę wraz z pełnomocnikiem, a nowy sprzedawca zajmie się wszystkimi niezbędnymi kwestiami w ciągu 30 dni. W celu porównaniu poszczególnych ofert najlepiej skorzystać ze specjalnej porównywarki, najlepiej tej przygotowanej przez Urząd Regulacji Energetyki. Dzięki temu możliwe jest wybranie jak najlepszego dostawcy, a tym samym zagwarantowanie możliwie jak najniższe opłaty. Przed podpisaniem umowy należy jednak dokładnie przeczytać regulamin i sprawdzić cenniki, by zyskać pewność, że oferta rzeczywiście jest korzystna i nie zawiera ukrytych kosztów. Przykładową ofertę można sprawdzić tutaj: www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/jak-zostac-klientem-innogy

Kiedy warto zmienić dostawcę prądu?
Na cenę dostawy prądu wpływ ma nie tylko wysokość stawek naliczanych przez dostawcę, ale także rodzaj wybranej taryfy. Należy dopasować ją do struktury zużycia prądu. Podstawowa taryfa okaże się wystarczająca dla tych, którzy w godzinach szczytu – a więc zaraz po powrocie z pracy – zużywają dużo energii. Natomiast taryfa z tańszymi godzinami w nocy okaże się najkorzystniejsza dla osób ogrzewających dom lub mieszkanie prądem. Dostawcę prądu można zmieniać nieograniczoną ilość razy, trzeba jednak pamiętać, że o ile pierwsza zmiana jest całkowicie bezpłatna, to już zerwanie drugiej umowy związane jest z kosztami, jakie zostały w niej podane. Zmiana dostawcy prądu pozwala na zaoszczędzenie od 10 do 15 procent wydatków związanych z energią elektryczną. Opłaca się więc przede wszystkim osobom zużywającym duże ilości prądu.

Może Ci się również spodoba