Białe certyfikaty – co się z nimi wiąże?

Przedsiębiorcy poszukujący oszczędności w swojej firmie, powinni dążyć do zwiększenia efektywności energetycznej. Chodzi tutaj o zredukowanie zużycia energii elektrycznej. Konieczne jest wykonanie audytu energetycznego i podjęcie odpowiednich działań modernizacyjnych. Wówczas możliwe jest uzyskanie świadectwa efektywności energetycznej, co określa się mianem białych certyfikatów.

Jaką wartość mają białe certyfikaty dla firm?

Mogłoby się wydawać, że białe certyfikaty nie mają większej wartości i są po prostu świadectwem efektywności energetycznej. Okazuje się jednak, że stanowią one prawa majątkowe na Towarowej Giełdzie Energii. Wielu przedsiębiorców doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak dużą wartość pieniężną mają białe certyfikaty, dlatego chętnie je odkupują. Dlaczego jest to opłacalne? Zakupując białe certyfikaty od innych firm z branży energetycznej, możliwe jest uniknięcie opłat zastępczych.

Dla kogo są przeznaczone białe certyfikaty i za co się je otrzymuje?

W przypadku przedsiębiorstw, które zrealizowały inwestycje związane ze zmniejszeniem energii elektrycznej lub zamierzają przeprowadzić tego typu przedsięwzięcie, mogą ubiegać się o uzyskanie świadectwa efektywności energetycznej. Warto od razu zaznaczyć, że chodzi tutaj o działania modernizacyjne sfinansowane z własnych funduszy. Jeśli firma skorzystała już z opcji dofinansowania z Unii Europejskiej lub uzyskała środki z budżetu państwa, zwykle nie może już ubiegać się o przyznanie białych certyfikatów. Świadectwo efektywności energetycznej można otrzymać w wyniku przeprowadzenia różnych przedsięwzięć, a cała lista dostępna jest na witrynie internetowej. Wystarczy zapoznać się z odpowiednim Obwieszczeniem Ministra Energii z roku 2016. O przyznanie białych certyfikatów należy zwrócić się ze stosownym wnioskiem do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Ważne jest to, aby został on złożony jeszcze przed rozpoczęciem realizacji inwestycji. Cała procedura ubiegania się o świadectwo efektywności energetycznej jest czasochłonna i dosyć skomplikowana.

źródło: https://wysokienapiecie.pl/20234-biale-certyfikaty-mialy-wspomagac-efektywnosc-energetyczna-na-razie-wymagaja-pomocy/

Możesz również polubić…