Rynek energii w Polsce – trudna sytuacja na nadchodzącą zimę

Trzeba mieć świadomość, że rynek energii w Polsce znajduje się obecnie w trudnej sytuacji, w związku z czym szukając źródeł energii i finansowania kosztów związanych z energią odbiorcy ciągle szukają alternatyw, dzięki którym będzie można ponosić mniejsze wydatki. Mimo tego typu prób trzeba być świadomość, że dla odbiorców energii najbliższe miesiące będą trudne i trzeba liczyć się ze stale rosnącymi kosztami. 

Czy na rynku energii można spodziewać się zmian? 

Zwracając uwagę na rynek energii w Polsce ze wpisu E.ON trzeba mieć świadomość nadchodzących zmian. Od lat można było mieć wrażenie, że Polska węglem stoi i trudno wyobrazić sobie inne formy pozyskiwania energii niż te związane z wykorzystywaniem węgla w elektrowniach. Sytuacja związana z polityką klimatyczną w Europie doprowadza jednak do momentu, w którym nie będzie innego wyjścia i konieczne będzie podjęcie tych działań, które pozwolą odejść od węgla na rzecz źródeł odnawialnych. To właśnie one są tymi najbardziej promowanymi. O ile zainteresowanie takimi źródłami rośnie, o tyle nadal koszty ich przygotowania są na tyle wysokie, że nie wszyscy są przekonani do tej formuły. 

Idzie za tym kwestia opłacalności inwestycji w odnawialne źródła i próba poszukiwania odpowiedzi na pytanie jak zestawić źródła energii, by uzyskać jej odpowiednią ilość. Zarówno wiatr jak i promienie słońca, mimo że ludzie po nie sięgają jakie źródło energii w rzeczywistości nie są w Polsce na tyle silne, że mogą zająć miejsce źródeł tradycyjnych. Dlatego mając tego świadomość powinniśmy pamiętać, że oba źródła będą pracować w pewnych okresach czasowych i tę kwestię trzeba rozwiązać. 

rynek energii w Polsce

Magazyny energii na odnawialne źródła 

Dla tych, którzy chcą postawić na rozwiązania innowacyjne i odnawialne źródła ewentualną opcją do rozważania będzie wykorzystanie źródeł odnawialnych przy jednoczesnym ich zestawieniu z magazynami energii, które będą odpowiadały za jej gromadzenie. To może wpływać na obniżenie kosztów dzięki temu, że nie będzie się sięgało po energię z sieci w momencie, gdy źródła odnawialne nie zagwarantują jej w danym momencie w odpowiedniej ilości. Wtedy zostanie wykorzystany magazyn i tam zgromadzone zasoby. 

Możesz również polubić…