Dla kogo jest taryfa G12w?

W przypadku większości gospodarstw domowych w Polsce za energię elektryczną płaci się tyle samo i nikt nie zastanawia się nawet nad tym, że można obniżyć rachunki za prąd poprzez zmianę taryfy z jednostrefowej na dwustrefową. Zamiast więc tkwić przy G11, dla wielu osób bardziej opłacalnym rozwiązaniem byłoby zmienienie jej na G12. Nie brakuje też osób, które większą część dnia spędzają poza domem i najwięcej energii elektrycznej zużywają w weekend. Wówczas na spore oszczędności można liczyć, decydują się na taryfę G12w. Jak więc cieszyć się tańszym prądem?

Prąd tańszy także w weekendy 

Jeśli nadal nie jesteś zadowolony z kwot widniejących na rachunku za prąd, to warto przyjrzeć się dostępnym dla każdego alternatywom. Jedną z nich jest przejście na taryfę dwustrefową, ale wówczas można liczyć na tańszy prąd jedynie w godzinach nocnych i przez dwie godziny po południu. Znacznie korzystniejsza może okazać się w naszym przypadku taryfa G12w, gdzie do dyspozycji mamy nie tylko tani prąd w nocy, ale także przez całą sobotę i niedzielę. Jeśli więc większość czasu spędzasz w domu podczas weekendów, to przejście na tą taryfę może przynieść bardzo satysfakcjonujące efekty. Z całą pewnością wpłynie to pozytywnie na nasz domowy budżet. 

Jak to jest w praktyce? Dla kogo jest taryfa G12w?

W przypadku taryfy G12w mamy dwie strefy – droższą i tańszą. Strefa pozaszczytowa przypada na godziny nocne, czyli od 22.00 do 6.00 oraz na godziny od 13.00 do 15.00. Dotyczy to dni roboczych. Natomiast przez całą sobotę i niedzielę możemy zużywać energię elektryczną w znacznie niższej cenie. Co więcej, jeśli mamy nowoczesny licznik, to tańszą energią elektryczną możemy cieszyć się także w święta i dni ustawowo wolne od pracy. W celu zobrazowania możliwych oszczędności – w taryfie G11 za zużycie 1kWH zapłacimy 55 groszy, w I strefie taryfy G12w 71 groszy, a w godzinach pozaszczytowych w taryfie G12w zaledwie 26 groszy. Z całą pewnością jest to spora różnica cenowa, która przełoży się na mniejszy rachunek za prąd. Droższe zużycie energii elektrycznej przypada więc w taryfie G12w na godziny od 6.00 do 13.00 oraz od 15.00 do 22.00. Dotyczy to oczywiście wyłącznie dni roboczych.

Możesz również polubić…