Ogniwa fotowoltaiczne – czy się opłaca?

Coraz wyższe ceny energii elektrycznej i coraz szybciej postępująca degradacja środowiska naturalnego sprawiają, że ludzie coraz częściej zastanawiają się nad wyborem alternatywnych źródeł pozyskiwania energii elektrycznej. Ogniwa fotowoltaiczne z pewnością do nich należą.

Działanie ogniw fotowoltaicznych

Ogniwa zbudowane są z krzemu i wchodzą w skład paneli fotowoltaicznych. Ich działanie w rzeczy samej jest bardzo proste. Cząsteczka światła – czyli foton, wybija z pozycji i wprawia w ruch elektrony znajdujące się w cząsteczkach krzemu. Tak właśnie powstaje przepływ prądu. Aby mógł on zasilić gospodarstwo domowe, potrzebny jest inwerter, który zmieni prąd stały w zmienny.

Wysokie koszta instalacji

Rzeczywiście, zakup i instalacja ogniw fotowoltaicznych nie należą do najtańszych inwestycji. Trzeba je jednak rozpatrywać długoterminowo, biorąc pod uwagę przyszłe możliwe zyski. Przyjmuje się, że taka inwestycja zwraca się już po siedmiu latach. Oczywiście, im lepszej jakości ogniwa fotowoltaiczne i im większa jest ich wydajność, tym bardziej wzrasta ich cena. Ich wybór powinien być uzależniony od powierzchni dachu, na którym mają być zamontowane. Im większa powierzchnia, tym więcej ogniw można na niej umieścić. W takim przypadku można pozwolić sobie na wybór tych o zmniejszonej sprawności.

Brak środków finansowych nie jest przeszkodą w montażu ogniw fotowoltaicznych. Można bowiem ubiegać się bowiem o dofinansowanie ze środków programu Program Prosument. Dofinansowanie obejmuje aż 40% kosztów zakupu ogniw, pozostałą kwotę inwestor otrzymuje na nisko oprocentowany kredyt. Budowa układu paneli fotowoltaicznych z własnych środków opłaca się także z innych powodów. Układ o wydajności wyższej, niż wynosi zapotrzebowanie gospodarstwa domowego, generuje nadwyżki energii elektrycznej. A te można z korzyścią sprzedać.

Szacuje się, że na sprzedaży energii pochodzącej ze słońca można zarobić kwotę nawet trzykrotnie większą, niż ze standardowej lokaty bankowej. Dlatego taką inwestycję warto rozważyć nie tylko pod kątem oszczędności na rachunkach, ale i możliwości zarobku.

Może Ci się również spodoba