Czy taryfa g12 w się opłaca?

Wielu z nas zadaje sobie pytanie czy za prąd można płacić mniej. Rosnące ceny energii elektrycznej powodują, że coraz częściej zastanawiamy się nad zmianą taryfy. Jednak przeciętny konsument, podpisując umowę z dostawcą raczej nie analizuje dostępnych możliwości taryfowych. Szukanie oszczędności zaczyna się dopiero w momencie, kiedy rachunki za prąd wydają się zbyt wysokie. Jak więc dopasować taryfę do swoich potrzeb? Najprościej zadać sobie pytanie, jak w ciągu dnia korzystamy z urządzeń? Może pralkę i zmywarkę włączmy np głównie w nocy? Kiedy będziemy znali odpowiedzi, możemy rozważyć zmianę taryfy. Pamiętajmy, taka zmiana jest bezpłatna.

Wiele taryf do wyboru


Dla gospodarstw domowych przewidziane są trzy plany taryfowe: G11, G12 i G12w (https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/taniej-po-godzinach). Kiedy zawiera się umowę, automatycznie przypisana jest nam jednostrefowa taryfa G11. Oznacza to, że cena za prąd przez całą dobę jest jedna i nie ma znaczenia, w jakich godzinach korzystamy z urządzeń.

G12 – taryfa dwustrefowa

Najprościej rzecz ujmując, oznacza to, że w tej taryfie mamy dwie ceny za energię. Wyższa cena, tzw. szczytowa obowiązuje w godzinach 6.00 – 13.00 i 15.00 – 22.00. Natomiast cena pozaszczytowa jest niższa i jest od 22.00 do 6.00 i od 13.00 do 15.00. Ten cennik obowiązuje przez cały tydzień. Decydując się na taki plan taryfowy trzeba pamiętać o tym, żeby właśnie w tych godzinach, kiedy jest taniej, prać, zmywać czy piec.

Taryfa G12w

Tak samo, jak w przypadku G12, jest to taryfa dwustrefowa, ale daje możliwości niższych stawek za energię w weekendy i dni świąteczne.

Trzeba mieć świadomość tego, że sama zmiana planu taryfowego nie gwarantuje jeszcze niższych rachunków. Zużycie prądu w każdym domu jest inne i żeby dobrać odpowiedni plan konieczne jest przeanalizowane tego, jak z tego prądu korzystamy. Jeśli w ciągu tygodnia przebywamy poza domem to rozsądnie będzie wybrać taryfę G12w, ponieważ właśnie w weekend będziemy używali najwięcej prądu. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która z taryf będzie najbardziej opłacalna, ponieważ dla jednego gospodarstwa domowego będzie to G11 a dla innego G12w. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.

Może Ci się również spodoba