Zmiana dostawcy prądu na wyciągnięcie ręki każdego z nas

Okazuje się, że zmiana dostawcy energii elektrycznej wcale nie jest skomplikowanym procesem. Taką możliwość ma każdy właściciel domu jedno czy wielorodzinnego, jeśli mieszka w nim od co najmniej pięciu lat. Jako, że na rynku jest spora konkurencja i można liczyć na znacznie atrakcyjniejsze oferty, nie ma sensu wiązać się na długie lata z jednym dostawcą. Szczególnie wtedy, kiedy nasze rachunki za energię elektryczną są znacznie wyższe niż znajomych. Jak zmienić dostawcę prądu?

Jak płacić mniejsze rachunki za prąd?
Większość odbiorców energii elektrycznej korzysta z usług pięciu największych operatorów systemu dystrybucyjnego w Polsce, jednakże na rynku działają także mniejsze podmioty, które również mają grono odbiorców. Wszystko to zależy od tego, z jakiej sieci są zasilanie urządzenia i ile energii elektrycznej jest potrzebne do ich zasilenia. W przypadku gospodarstw domowych zwykle wystarczające jest czerpanie energii elektrycznej z sieci niskiego napięcia. Chodzi tutaj o 230/400 V i zalicza się je do grupy G, która dalej dzieli się na podgrupy G11 i G12.

Chociaż podpisujemy z danym operatorem umowę na zakup i przesyłanie energii, to jednak mamy prawo zrezygnować z jego usług. Tak więc możliwe jest podpisanie umowy na zakup energii z dowolnie wybranym sprzedawcą. W rezultacie mamy jedną umowę podpisaną z operatorem świadczącym usługę przesyłową, a drugą z przedsiębiorstwem sprzedającym energię elektryczną. Dzięki temu na rynku pojawiła się większa konkurencja i szansa na wynegocjowanie niższych cen.

Na czym można zaoszczędzić i jak zmienić dostawcę prądu?
Na łączny koszt energii elektrycznej składają się koszty zakupu energii i jej przesyłu. Jeśli znajdujemy się w grupie taryfowej G, to obowiązują nas składki stałe, które rozliczane są w skali miesięcznej oraz zmienne. Decydując się na zmianę dostawcy energii, możemy liczyć na zmiany dotyczące kosztów zakupu, a koszty przesyłu pozostają takie same. Obecnie dostawcy prądu wychodzą klientom na przeciw z różnymi obniżkami i bonusami. Z kolei stałym klientom proponują podpisanie aneksu do umowy kompleksowej, oferując w zamian obniżenie ceny energii elektrycznej, a czasem nawet bonus w postaci pewnej ilości darmowej energii. W celu zawarcia nowej umowy z wybranym dostawcą, wystarczy upoważnić go do załatwienia wszelkich formalności za nas. Dzięki temu zmiana dostawcy prądu staje się jeszcze łatwiejsza i wygodniejsza.

Może Ci się również spodoba