Zasada działania i korzyści płynące z użytkowania paneli fotowoltaicznych

Panele słoneczne to rozwiązanie, które coraz chętniej wybierane jest zarówno przez konsumentów indywidualnych jak i przez przedsiębiorstwa. Z roku na rok widocznie zmienia się obraz polskich miast i prowincji – na coraz większej liczbie zabudowań można dostrzec panele fotowoltaiczne, które absorbując energię słoneczną, przekształcają ją w prąd. Cały proces pozyskiwania energii elektrycznej jaki zachodzi w panelach słonecznych jest przyjazny środowisku naturalnemu. Jaka jest zasada działania ogniw fotowoltaicznych i co sprawia że fotowoltaika ma szansę stać się kluczowym sposobem na pozyskiwanie energii?

Jak zbudowane są panele fotowoltaiczne?
Podstawowym elementem budowy paneli są ogniwa fotowoltaiczne. Powszechnie wykorzystuje się je w zasilaniu niewielkich urządzeń, takich jak na przykład kalkulatory – pojedyncze ogniwo wytwarza prąd o mocy około 2 W (najnowsze rozwiązania technologiczne umożliwiają zwiększenie tej mocy nawet trzykrotnie). Prąd o takiej mocy wystarczy do zasilania pojedynczych urządzeń, jednak w przypadku instalacji elektrycznej w domu mieszkalnym jest zbyt słaby. Aby pokryć zapotrzebowanie energetyczne gospodarstw domowych ogniwa łączone są w systemy mocowane na panelach słonecznych. Dla zwiększenia wydajności użytkowej panele pokrywane są specjalną powłoką antyrefleksyjną.

Rodzaje ogniw fotowoltaicznych
Ogniwa stosowane w fotowoltaice różnią się między sobą ze względu na materiał z jakiego zostały wykonane. Największą wydajnością cechują się ogniwa – przy ich procesie produkcyjnym został wykorzystany krzem monokrystaliczny. Ogniwa tego typu wykorzystywane są przeważnie na niewielkich powierzchniach, cechujących się ograniczonymi możliwościami montażu paneli słonecznych.

Montaż paneli fotowoltaicznych w gospodarstwie domowym
Instalacje fotowoltaiczne montowane na posesjach prywatnych cechują się niewielką mocą i nie jest konieczne posiadanie specjalnego pozwolenia na ich budowę. Decydując się na montaż paneli słonecznych warto wziąć pod uwagę kalkulację kosztów. Wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych ma szansę zwrócić się po kilku latach użytkowania paneli pod warunkiem, że dach budynku posiada odpowiednią ekspozycję i nie jest zasłonięty przez większe zabudowania. Kompleksową pomoc w zakresie zarówno instalacji kolektorów słonecznych jak i przy pozyskiwaniu funduszy na realizację inwestycji fotowoltaicznej można uzyskać między innymi w firmie Innogy Polska, która oferuje swoje usługi zarówno klientom indywidualnym jak i podmiotom gospodarczym.

Możesz również polubić…