Turbina wiatrowa – to warto wiedzieć

Elektrownia zasilana paliwami kopalnianymi typu węgiel przyczynia się w dużym stopniu do zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Warto wobec tego zainteresować się odnawialnymi źródłami energii. Przykładem jest energetyka wiatrowa. W przypadku elektrowni wiatrowej energii elektryczna produkowana jest z odnawialnego źródła w postaci wiatru. Jest to możliwe dzięki turbinom wiatrowym, które napędzane są przez energię wiatru. Jakie płyną korzyści z tego rozwiązania?

Turbina wiatrowa – jakie są jej zalety?

Na farmę wiatrową skalda się już od kilku do kilkunastu wiatraków, wyposażonych w turbiny napędzane przez energię wiatru, czego efektem jest produkcja energii elektrycznej. Jest to jednej z najbardziej ekologicznych sposobów na pozyskiwanie energii co wynika z tego, że nie wymaga to zastosowania żadnego paliwa kopalnianego. Z kolei teren dostępny wokół parku wiatrakowego może zostać swobodnie wykorzystany na potrzeby rolnictwa. Okazuje się, że działanie wiatraków nie ma negatywnego wpływu na okoliczne uprawy. Głównymi zaletami farm wiatrowych jest to, że wykorzystują darmowe źródło energii w postaci dostępnego przez cały rok wiatru. Nie ma miejsca żadne skażenie atmosfery, gdyż pozyskiwanie energii elektrycznej z elektrowni wiatrowej nie wiąże się z emisją gazów cieplarnianych. Tak naprawdę to turbina wiatrowa (https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/oferta/pionowa-turbina-wiatrowa) nie generuje zanieczyszczeń do atmosfery. Jest to dużo tańsze rozwiązanie niż produkcja energii elektrycznej w konwencjonalny sposób, czyli z wykorzystaniem paliw kopalnianych. Zaletą jest także brak odpadów poprodukcyjnych.

Wady energetyki wiatrowej

Każde rozwiązanie ma swoje zalety, ale też mniejsze lub większe wady. Nie jest inaczej w przypadku elektrowni wiatrowych. Dla niektórych osób kwestią sporną jest ekologia. Zarzuca się farmom wiatrowym negatywny wpływ na otoczenie. Problemem może być ginięcie migrujących ptaków na skutek zderzenia z poruszającymi się śmigłami wiatraków. Warto wymienić też Syndrom Turbin Wiatrowych, który objawia się zaburzeniami snu, problemami z koncentracją, bólami i zawrotami głowy. Dotyczy to osób zamieszkujących treny znajdujące się w odległości krótszej niż 3 km od elektrowni wiatrowej.

Może Ci się również spodoba