Prąd dla firmy a wysokość rachunków – gdzie szukać oszczędności?

Niezależnie od tego czy chodzi o małą czy też o dużą firmę, każdy przedsiębiorca ma do dyspozycji szereg metod na zmniejszenie rachunków za prąd. Jedne z nich są mniej a drugie bardziej skuteczne. Z całą pewnością warto jednak sięgnąć po dostępne na rynku narzędzia, które pozwalają na wdrożenie zasad racjonalnego korzystania z prądu. W ten oto sposób możliwe jest zmniejszenie wydatków związanych ze zużyciem energii elektrycznej nawet o kilkadziesiąt procent w skali roku. Od czego zatem zacząć?

Prąd dla firmy a wysokość rachunków – gdzie szukać oszczędności?

Bez wątpienia możliwe jest zmniejszenie rachunków za prąd, racjonalnie wykorzystując prąd dla firm. Oczywiście dotyczy to nie tylko przedsiębiorcy, ale również pracowników, których powinien on w to zaangażować. Wbrew pozorom nie wymaga to jakiś dużych nakładów czasowych ani też finansowych. Bardzo ważną kwestią jest określenie realnego zapotrzebowania energetycznego prowadzonego przedsiębiorstwa. Chodzi tutaj o ocenę charakterystyki poboru prądu w firmie. Należy przyjrzeć się nie tylko ilości zużywanej energii ale także stanu technicznemu użytkowanych urządzeń. Pozwoli to na optymalne dostosowanie parametrów pracy elektrycznych sprzętów i sposobów ich prawidłowej eksploatacji. Oszczędności można szukać również w przypadku oświetlenia. Nie raz zdarza się tak, że pracownicy pozostawiają niepotrzebnie zapalone światła w pomieszczeniach, w których nikogo nie ma. Bardzo ważne jest wypracowanie właściwego systemu sterowania oświetleniem.

Co jeszcze pomoże zredukować koszty?

Sporą część energii zużywają w firmie urządzenia biurowe, szczególnie zestawy komputerowe. Oprócz zwrócenia uwagi na parametry poszczególnych sprzętów, należy także wziąć pod uwagę ich prawidłowe użytkowanie. Wszystko to wbrew pozorom ma wpływ na wysokość kwot widniejących na fakturach za prąd. Należy zatem wyrobić pewne nawyki typu wyłączanie komputera po zakończeniu pracy i najlepiej jest również niż włączyć funkcję oszczędzania energii. Warto także skorzystać z internetowych narzędzi pozwalających wdrożyć w firmie zasady racjonalnego korzystania z energii elektrycznej oraz przeszkolić pracowników w zakresie odpowiedniego korzystania z urządzeń elektrycznych znajdujących się w firmie. Jak najbardziej zaleca się również wykonać audyt energetyczny.

Może Ci się również spodoba