Prąd budowalny – najważniejsze cechy
Często mając do czynienia z tematami związanymi z budową, słyszy się o rozwiązaniu, jakim jest taryfa na prąd budowlany. Warto dowiedzieć się, jakie są jej najważniejsze cechy. Dlaczego pod niektórymi względami jest ona korzystna dla inwestora, a niektóre z nich sprawiają, że korzysta się z niej niechętnie. Poniżej można znaleźć najważniejsze informacje na ten temat.
Pozwala zaopatrzyć plac budowy w energię elektryczną
Pierwszą ważną cechą i celem, jaki ma każda taryfa na prąd budowlany, jest możliwość zaopatrzenia w prąd elektryczny placu budowy. Dzięki budowie przyłącza tymczasowego oraz obraniu odpowiedniej taryfy, inwestor ma gwarancję, że wszystkie maszyny i urządzenia budowlane zostaną zaopatrzone w prąd.
Możliwość przekształcenia na łącze stałe
Inwestorzy i właściciele nowo powstających domów mogą od razu zdecydować się na stworzenie przyłącza, które następnie stanie się tym docelowym. Pozwoli to na zminimalizowanie kosztów ponoszonych na stworzenie przyłącza. Prąd budowlany to po prostu prąd pozyskiwany po innej stawce, dlatego późniejsze wykorzystanie łącza do gospodarstwa domowego jest jak najbardziej możliwe.
Wysokie stawki za prąd budowlany
Choć rozwiązanie w postaci prądu budowlanego ma swoje zalety, to niestety są także cechy sprawiające, że może wydawać się ono niekorzystne. Jedną z takich cech są wyższe stawki za prąd budowlany. W porównaniu do standardowej taryfy, za prąd budowlany trzeba zapłacić nawet dwa razy więcej. Opłata sieciowa i stały składnik stawki są niezmienne, jednak na wysokość opłat ma wpływ zadeklarowana wcześniej wartość mocy umownej.
Zgodność z przepisami prawa
Może się zatem wydawać, że koszty zniechęcają inwestorów i wybierają oni inne sposoby pozyskiwania prądu, np. pobieranie od sąsiada i zwrot kosztów. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie jest nielegalne. Po pierwsze, dlatego że na budowie nie wolno używać prądu nieprzeznaczonego do budowy. Po drugie, pobieranie prądu od sąsiada może zaowocować karą za nielegalny obrót energią elektryczną.