Ławki solarne jako pożyteczny element małej architektury

Okazuje się, że możliwe jest odpoczywanie w parku miejskim, siedząc na ławce i jednocześnie naładowanie baterii swojego smartfona czy innego urządzenia elektronicznego. Takie możliwości daje fotowoltaika. Znalazła ona szerokie zastosowanie w przestrzeni publicznej. Panele fotowoltaiczne mogą zostać umieszczone w ławce solarnej, dzięki czemu stanie się ona funkcjonalnym meblem – pobierającym energię słoneczną i zamieniającym ją na energię elektryczną. Coraz więcej miast decyduje się na wprowadzenie tego typu rozwiązań.

Nietypowe elementy w przestrzeni miejskiej

Każdy zdążył się przyzwyczaić do tego, że w przestrzeni publicznej dostępne są miejsca, gdzie można usiąść na ławce. Coraz częściej można spotkać nieco inne meble, które z pozoru wyglądają na zwykłe, ale z bliska można dostrzec znaczącą różnicę. W przypadku ławek solarnych mowa jest o meblach, które zostały wyposażone w panel solarny na tylnej części. Zainteresowanie takimi ławkami solarnymi cały czas rośnie. Możliwe staje się wykorzystanie darmowej energii słonecznej w celu naładowania swojego urządzenia mobilnego w postaci telefonu, laptopa, tabletu, a wszystko to dzięki dostępnym w ławce portom USB. Ławki solarne (https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/artykuly/2019/lawki-solarne-ekologiczne-lawki-miejskie) posiadają również inne funkcjonalności typu stacje do ładowania bezprzewodowego. Jest to ogromna wygoda, ekonomiczność i ułatwienie życia mieszkańcom. Opcja ładowania urządzeń elektrycznych przy takiej ławce możliwa jest przez minimum kilkanaście godzin dziennie.

Nowoczesne rozwiązania w postaci ławek wyposażonych w panele fotowoltaiczne

Ławka solarna jest nowoczesnym meblem, który ma wbudowane panele fotowoltaiczne. Składają się na nie elementy krzemowe i ogniwa polikrystaliczne. Dostępne są także modele wyposażone w ogniwa monokrystaliczne, ale w przypadku polskich warunków pogodowych znacznie lepiej sprawdzają się te polikrystaliczne ze względu na to, że są w stanie skutecznie wyłapać nawet rozproszone promienie świetlne. Co więcej, panele polikrystaliczne cechują się dużo większą wydajnością konwersji energii. Zadaniem paneli fotowoltaicznych jest przede wszystkim pobieranie energii słonecznej, po czym konwertowanie jej na energię elektryczną, którą można potem zasilać praktycznie każde urządzenie wymagające stałego dostępu do źródła prądu.

Możesz również polubić…