Energia dla firm a sposoby na jej oszczędzanie

Im większa firma, tym większe odnotowuje kwoty widniejące na fakturach za prąd. Okazuje się, że każde przedsiębiorstwo może zredukować koszt wykorzystywanej energii elektrycznej. Wystarczy wprowadzić pewne zmiany w funkcjonowaniu firmy, aby móc odnotować niemałe oszczędności w skali roku. Można szukać ich nawet w planie taryfowym.

Energia dla firm a sposoby na jej oszczędzanie

Wbrew pozorom jest wiele sposobów na zmniejszenie rachunków za prąd. Tym bardziej, że rynek energetyczny został uwolniony i przedsiębiorca nie jest skazany na dożywotnie korzystanie z usług odgórnie wyznaczonego mu dostawcy prądu. Możliwe jest jego zmienienie, z czym mogą wiązać się niemałe oszczędności w skali roku. W przypadku dużych firm oszczędności te mogą być liczone w tysiącach złotych. Zmiana dotychczasowego sprzedawcy prądu może przynieść korzyści także w przypadku mniejszych i średnich przedsiębiorstw. Warto także rozważyć zmiany w planie taryfowym. Może okazać się, że już zmiana taryfy energii z jednostrefowej na dwustrefową pozwoli na mniejszą lub większą redukcję kosztów za zużycie prądu.

energia dla firm

Kolejną kwestią jest energia binarna. Wiele przedsiębiorców nie zdaje nawet sobie sprawy z tego, że notorycznie ponosi dodatkowe i zbędne koszty związane z przekraczaniem energii binarnej. Może to wiązać się z wyższymi rachunkami za prąd z rzędu ponad 30%. Wystarczy zastosować kompensację mocy biernej, aby zredukować ilość pobieranej energii biernej z sieci. Warto także zainwestować w specjalne urządzenie, które będzie informowało o ryzyku przekroczenia odgórnie ustalonych limitów. Dużo o rożnych ofertach poczytamy na https://www.innogy.pl/pl/msp i innych stronach ofertowych.

W poszukiwaniu oszczędności

Rachunki za prąd można zmniejszyć, dostosowując moc zakładu do jego rzeczywistych potrzeb. Warto także zmienić oświetlenie w firmie na energooszczędne. Wyższe koszty mogą generować także uszkodzone baterie kondensatorów, na co może wskazywać wyświetlanie przez nie nietypowych wartości i przepalone człony zabezpieczające. Jeśli to możliwe, to warto przenieść większość energochłonnych czynności w firmie na godziny pozaszczytowe. W przypadku taryfy dwustrefowej doba podzielona jest na dwie strefy – z tańszym i droższym prądem. Zaleca się także sprawdzić to, jaka temperatura panuje w pomieszczeniu, w którym znajduje się rozdzielnia. Jeśli jest ona wysoka, może to skutkować przegrzewaniem się elementów sytemu.

Może Ci się również spodoba