Czym jest taryfa G12?

Dostawa energii elektrycznej to podstawowa usługa z jakiej korzystamy, żeby móc prawidłowo funkcjonować. Prąd wykorzystujemy dziś praktycznie do wszystkich czynności domowych. Od tego, którego dostawcę wybierzemy i na jaką taryfę się zdecydujemy, będzie zależało na jakim stopniu komfortu będziemy korzystali z energii i ile będziemy za nią płacili. Sprawdźmy, czym jest taryfa G12.

Co to jest taryfa G12?

Taryfa G12 to jeden z kilku rodzajów naliczania opłat za pobór energii elektrycznej. Sygnowanie literą „G” i cyfrą „1” oznacza, że decydując się na tę ofertę, zostaniemy przyłączeni do sieci małego napięcia, a maksymalna moc umowna nie przekroczy poziomu 40 kW. Z tego właśnie powodu, taryfa G12, podobnie jak G11 określana jest jako przeznaczona dla gospodarstw domowych. Oczywiście, nie zamyka to sposobu zastosowania tego rodzaju umowy z dostawcą. Podobnie jak w przypadku G11, mogą z niej korzystać mniejsze instytucje, które nie wykazują zapotrzebowania na większą moc umowną. Mogą nimi być plebanie czy akademiki. Jednak w przypadku taryfy G12, bardzo rzadko ma to miejsce, ze względu na fakt, że jest ona nieopłacalna dla takich podmiotów. Najbardziej korzystna może być dla osób prywatnych. Cyfra „2” w nazwie taryfy oznacza, że ma ona charakter dwustrefowy.

Naliczanie opłat dwustrefowe

Dwustrefowowść taryfy G12 oznacza, że w przeciwieństwie do swojego odpowiednika z jedenastką, stawki za pobór prądu nie są stałe bez względu na porę doby. G12 wprowadza rozbicie doby na poszczególne okresy i zwiększenie lub zmniejszenie kosztów za korzystanie z energii w określonych godzinach. Niższe stawki cenowe można osiągnąć przez dziesięć godzin w ciągu doby. Są one naliczane w tzw. okresach dolin, czyli porach doby,w których statystycznie notuje się najmniejsze zużycie, mniej atrakcyjnych godzinach. Są to doliny nocne: 22-6 i dzienne: 13-15. Korzystając z prądu w tych godzinach, zapłacimy mniej. Przekłada się to jednak na naliczenie wyższej stawki za czerpanie prądu w pozostałych godzinach.

Możesz również polubić…