Co warto wiedzieć o zaletach i kosztach fotowoltaiki?

fotowoltaika koszt

W związku z rosnącymi cenami prądu wiele osób poszukuje sposobów na obniżenie rachunków za energię elektryczną. Popularnością cieszą się przede wszystkim instalacje fotowoltaiczne. Energię ze słońca mogą pozyskiwać nie tylko gospodarstwa domowe, ale również przedsiębiorstwa. Przed podjęciem decyzji o zamontowaniu paneli warto zapoznać się nie tylko z zaletami, ale również z kosztem fotowoltaiki.

Jakie korzyści płyną z montażu fotowoltaiki?

Energia słoneczna występuje w przyrodzie w naturalny sposób, dlatego jej pozyskiwanie jest darmowe. Kosztuje jedynie zakup i montaż instalacji. Obniżenie rachunków nie jest widoczne od razu, lecz na pewno będzie po kilku latach. Warto wspomnieć o korzyściach dla środowiska naturalnego, które płyną z zamontowania paneli słonecznych. Energia ze słońca jest odnawialna, a moduły można poddać recyklingowi. Instalacje są wydajne i solidne, służą przez wiele lat. Dobrze zaprojektowany system zaspokaja w pełni zapotrzebowanie domu na energię elektryczną.

Koszty fotowoltaiki

Jeśli chodzi o samą instalację, koszt fotowoltaiki proponowanej przez firmę E.ON to na ogół od 15 000 zł do 25 000 zł. Na cenę wpływa wielkość domu, moc instalacji, zapotrzebowanie gospodarstwa, rodzaj paneli i wysokość dofinansowania. Podejrzanie niska cena zaproponowana przez firmę montażową powinna być sygnałem ostrzegawczym. Nie można oszczędzać na kwestiach związanych z wydajnością i bezpieczeństwem. Koszt fotowoltaiki jest zależny od:

  • instalatora,
  • jakości elementów,
  • rodzaju ogniw,
  • doświadczenia firmy montażowej,
  • miejsca montażu,
  • zapotrzebowania gospodarstwa.

Podsumowanie

Podjęcie decyzji o montażu instalacji fotowoltaicznej jest korzystne nie tylko dla ludzi, ale również dla środowiska. Odnawialna energia ze słońca jest wydajna i nie wpływa negatywnie na naturę. Choć koszt fotowoltaiki może wydawać się na początku wysoki, warto pamiętać, że zwróci się podczas użytkowania instalacji. Dzięki fotowoltaice możliwe jest obniżenie rachunków za energię elektryczną.

Możesz również polubić…