Białe certyfikaty – co to takiego

Jeśli interesujesz się oszczędzaniem energii z pewnością chociaż raz słyszałeś o białych certyfikatach. Jednak czy wiesz czym tak naprawdę są białe certyfikaty? Jeśli nie, to dobrze trafiłeś, ponieważ dzięki nam dowiesz się wszystkiego co musisz o nich wiedzieć. Zatem zaczynamy!

Co to są białe certyfikaty?

Choć brzmi to dość tajemniczo, to biały certyfikat (https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/artykuly/2020/biale-certyfikaty) to nic innego jak system świadectw efektywności energetycznej. Jeśli dalej nie masz pojęcia o co chodzi, nie stresuj się – już spieszymy z odpowiedzią. System świadectw efektywności energetycznej ma na celu zachęcić do modernizacji systemów energetycznych tak, by efektywność energetyczna znacznie wzrosła, a co za tym idzie energia była oszczędzana. Biały certyfikat to system, dzięki któremu osoby, które zdecydowały się na wyżej wspomnianą modernizację energetyczną, mogą ubiegać się o zwrot pewnej sumy pieniędzy, którą zainwestowały. Należy jednak pamiętać o tym, że aby otrzymać tak zwany biały certyfikat trzeba wykazać się tym, że poczyniono już pewne kroki w celu usprawnienia energetycznego.

Dla kogo biały certyfikat?

O biały certyfikat może ubiegać się podmiot, który zamierza rozpocząć inwestycję, która ma usprawnić działanie energetyczne oraz w znaczny sposób wpłynąć na oszczędzanie energii. Podmiotem tym może być zarówno osoba fizyczna, jak i firma lub nawet fundacja.

Kiedy można otrzymać biały certyfikat?

Wbrew pozorom o biały certyfikat nie jest wcale aż tak łatwo. Aby go otrzymać, należy spełnić kilka wymagań. Przede wszystkim oszczędność energii musi być na odpowiednik poziomie, w tym wypadku musi być większa lub równa 10 tonom oleju ekwiwalentnego w ciągu roku. Wartość ta jest dość spora, ponieważ w praktyce oznacza to, że przez rok należy zaoszczędzić przynajmniej 116,3 MWh lub 418,68 GJ. Podmioty, które zużywają przynajmniej 100 GWh (lub więcej) rocznie, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe dla inwestycji, które zostały aresztowane znacznie wcześniej.
Jeśli zatem masz w planach modernizację energetyczną weź pod uwagę możliwości, jakie płyną z białych certyfikatów.

Możesz również polubić…