Prąd ze słońca w każdym domu?

Fotowoltaika jest dziedziną nauki, która zajmuje się przetwarzaniem światła słonecznego w energię elektryczną. Dawniej o ogniwach słonecznych słyszało się rzadko i raczej w kontekście sond kosmicznych. Dzisiaj prąd ze słońca może mieć w zasadzie każdy. Coraz popularniejsze są m.in. różnego rodzaju programy dofinansowania.

Kto może mieć prąd ze słońca?

Wystarczy w zasadzie mieć swój własny budynek z dachem, który spełnia odpowiednie kryteria. Dobrze, aby była to połać jednolita bez miejsc zacienionych. Najlepiej, jeśli dach zwrócony jest na południe. Szacuje się, że na 1 kWp zainstalowanych paneli trzeba poświęcić około 7 m2 dachu. Wiele zależy też od tego jakie moduły zostały wybrane, Wykorzystywanie energii słonecznej rozwija się obecnie bardzo szybko i cały czas wymagana powierzchnia dla 1kWp zmniejsza się.

Produkcja prądu elektrycznego ze słońca

Ilość produkowanej energii elektrycznej ze słońca uzależniona jest m.in. od wielkości instalacji, powierzchni pokrytej panelami oraz ilości docierającego do nich światła. Zwykle zakłada się jednak, że instalacja o mocy 5 kWp ułożona w kierunku południowym jest w stanie zaspokoić potrzeby zużycia prądu dla czteroosobowej rodziny mieszkającej na polskim Pomorzu. Aby uzyskać dokładniejsze dane trzeba przeprowadzić audyt zużycia energii elektrycznej i potencjalnego zysku z danej instalacji.

Co w zimie?

Zimą słońca jest oczywiście znacznie mniej, ale nie oznacza to, że instalacja nie produkuje energii. Jednak to zwykle za mało, aby zaspokoić potrzeby. Nowa ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii z roku 2016 zrewolucjonizowała podejście do domowych instalacji wykorzystujących energię słoneczną. Posiadacze takich sieci mogą więc wykorzystywać sieć elektryczną OSD jako akumulator. Wszystkie nadwyżki energii, produkowanej latem są magazynowane przez sieć. W zimie, kiedy energii nie ma już tak dużo można z nich korzystać. Okazuje się więc, że posiadacze instalacji fotowoltaicznych mogą liczyć na niższe rachunki za prąd przez cały rok.

 

Może Ci się również spodoba