Prąd budowlany – wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

prąd budowlany

Energia elektryczna to jedna z najpotrzebniejszych rzeczy podczas budowy domu jednorodzinnego. Niektórzy chcąc rozwiązać tę potrzebę decydują się na przykład na zakup agregatu prądotwórczego. Warto jednak podkreślić, że nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie. Bardzo często moc agregatu nie jest na tyle duża, by był on w stanie obsłużyć wszystkie potrzebne maszyny i narzędzia budowlane. Jeśli dysponujemy stałymi dochodami, lepiej zdecydować się na podpisanie umowy na prąd budowlany z dostawcą energii elektrycznej, który oferuje takie usługi. Jest to chociażby firma Innogy.

Czym jest prąd budowlany?
Prąd budowlany to nic innego, jak po prostu specjalna taryfa energii elektrycznej ustanowiona na potrzeby budowy domu lub innego budynku. Prąd budowlany ma przede wszystkim za zadanie służyć inwestorowi podczas prowadzenia prac budowlanych. Warto w tym miejscu podkreślić, że dostawcy energii oficjalnie zabraniają używania zwykłej taryfy podczas prac budowlanych.

Warto zastanowić się nad potrzebną mocą
Przed podpisaniem umowy warto zasięgnąć porady dobrego i doświadczonego elektryka, który będzie w stanie ocenić, jakiej mocy prądu będziemy potrzebować podczas budowy. Trzeba pamiętać, że maszyny i inne narzędzia budowlane wykorzystują o wiele więcej energii niż standardowe urządzenia gospodarstwa domowego.

Taryfa c11
Wybierając prąd budowlany można zdecydować się między innymi na taryfę c11. Jest to najczęściej wybierana opcja w Polsce. Taryfa c11 jest taryfą jednostrefową, co oznacza, że stawka za kWh jest stała, niezależnie od tego, w jakich godzinach prąd jest używany. Jest to idealna opcja dla tych, którzy nie wiedzą w jakich godzinach będą prowadzone prace lub po prostu nie są w stanie dopasować prac do ustalonych pór dnia.

Taryfa c12
Do wyboru mamy również taryfę c12 w dwóch opcjach c12a i c12b. Są to taryfy dwustrefowe w których występują różne stawki za kWh, w zależności od danej strefy. Mówiąc o taryfie c12a mamy na myśli godziny szczytu i czas poza godzinami szczytu, natomiast w przypadku taryfy c12b mówimy o stawkach dziennych lub nocnych. Jest to opcja polecana przede wszystkim tym, którzy mają elastyczne godziny pracy na budowie o mogą pozwolić sobie na to, by większość zadań wykonać nocą lub poza godzinami szczytu.

Jaki prąd budowlany wybrać?
Wybór taryfy zależy przede wszystkim od naszych możliwości czasowych. Warto jednak liczyć się z tym, że nawet decydując się na taryfę c12 nie będziemy w stanie zawsze korzystać z prądu o wyznaczonych, tańszych godzinach. Aby taryfa dwustrefowa była opłacalna bardziej niż taryfa c11, powinno się wykorzystywać około 40% energii z tańszej strefy.

Możesz również polubić…