Naucz się oszczędzać na co dzień i zmniejsz średnie zużycie prądu

Prawda jest taka, że średnie zużycie prądu w polskich gospodarstwach domowych jest najwyższe spośród wszystkich sektorów zużywających energię. Oczywiście nie w każdym przypadku tak jest, gdyż na zużycie energii elektrycznej wpływa wiele czynników typu przyzwyczajenia domowników i ich styl życia, liczba i wiek urządzeń czy też dostawca energii. Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że istnieją sposoby na zmniejszenie rachunków za prąd i efektywniejsze wykorzystywanie energii eklektycznej. Umożliwiają to chociażby energooszczędne urządzenia, których na rynku pojawia się coraz więcej. Jak zatem wdrożyć to do swojego życia codziennego?

Oszczędzanie na domowych urządzeniach

Jak zmniejszyć średnie zużycie prądu? Coraz więcej osób inwestuje w elektryczne czujniki, które rzeczywiście mocno ułatwiają życie i pozwalają zagotować wodę w zaledwie parę minut. Niestety wszystko to kosztuje i to niemało. Są to jedne z najbardziej prądożernych urządzeń domowych. Oczywiście nie oznacza to, że musimy rezygnować z takiej wygody. Wystarczy wlewać do czajnika tylko tyle wody, ile akurat potrzebujemy, aby zanotować spore oszczędności w skali roku.

Warto też zwracać uwagę na etykiety energetyczne na urządzeniach AGD, które informują o klasie energetycznej, zużyciu prądu czy poziomie hałasu podczas pracy. Najbardziej energooszczędnymi urządzeniami są te, które mają oznaczenie A+++, A++ i A+. Największy pobór energii odnotowuje się z kolei w przypadku urządzeń typu G.

Praktyczne porady pozwalające zaoszczędzić

Jeśli chcemy zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, to nie stawiajmy lodówki w pobliżu źródła ciepła i wybierajmy takie bez zabudowy. Wystrzegajmy się też wkładania do lodówki gorących produktów i regularnie odmrażajmy ją. W przypadku kuchenki elektrycznej można zmniejszyć zużycie prądu, dzięki gotowaniu w małej ilości wody, wyłączaniu jej na kilka minut przed zakończeniem gotowania i stosowaniu garnków z pokrywą.

Jeśli chcemy zaś zaoszczędzić energię elektryczną podczas odkurzania, często wymieniajmy worki i korzystajmy z trybu o mniejszych obrotach. Podczas prania też możemy zaoszczędzić, jeśli będziemy uruchamiać pralkę w pełni naładowaną i piorąc w temperaturze 60 st. C. Nie zostawiajmy też urządzeń typu telewizor, wieża, drukarka, komputer czy ładowarka w trybie czuwania. Najlepiej będzie zainwestować w listwę z wyłącznikiem, za pomocą której możliwe będzie wyłączenie wszystkich nieużywanych w danym momencie urządzeń jednocześnie.

 

Możesz również polubić…