Energia słoneczna może zostać wykorzystana do użytku domowego

W Polsce coraz częstszym widokiem są budki, na dachach których znajdują się kolektory słoneczne lub panele fotowoltaiczne. Wykorzystywanie tych nowoczesnych urządzeń pozwala na produkowanie energii eklektycznej z darmowej energii słonecznej, dzięki czemu można zredukować do minimum rachunki za prąd. Takie ekologiczne rozwiązania dostępne są praktycznie w każdym domu jednorodzinnym i w zakładzie przemysłowym. Jakie jest zastosowanie instalacji fotowoltaicznej?

Jakie są do dyspozycji rodzaje kolektorów słonecznych i do czego można ich używać?

Obecnie na rynku dostępnych jest sporo modeli kolektorów słonecznych, a nośnikiem ciepła w nich może być ciecz lub gaz. Kolektory zostały tak skonstruowane, aby możliwe było przemienienie energii promieniowania słonecznego na energię cieplną. W przypadku paneli fotowoltaicznych słoneczną energią jest z kolei przekształcana w energię elektryczną. W sprzedaży są kolektory słoneczne płaskie, próżniowe, próżniowo-rurowe, skupiające i specjalne. Modele płaskie dzielą się dodatkowo na cieczowe, gazowe i dwufazowe.

 

Mając do dyspozycji kolektory słoneczne, możliwe jest wykorzystywanie ich do podgrzewania wody użytkowej, chłodzenia i ogrzewania budynków, podgrzewania wody w basenie czy też do ciepła technologicznego. Wiele osób używa kolektory słoneczne do wspomagania centralnego ogrzewania.

 

Dlaczego fotowoltaika się opłaca?

W przypadku energii słonecznej jest tak, że nie trzeba obawiać się ryzyka wyczerpania surowca. Promieniowanie słoneczne dostępne jest przez cały rok i to nawet podczas pochmurnych dni, kiedy to nie widać jest pełnego słońca. Instalacja fotowoltaiczna działa przez cały rok, w tym w okresie jesienno-zimowym. Zaletą paneli fotowoltaicznych jest to, że bardzo cicho działają i są bardzo proste w instalacji. Można zamontować je na dachu czy ścianie budynku oraz bezpośrednio na gruncie. Co więcej, nie wymagają one konserwacji i są bezobsługowe. W przypadku nadwyżki wyprodukowanego przez panele prądu, można odsprzedać do sieci energetycznej. Fotowoltaika jest także przyjazna dla środowiska naturalnego, gdyż nawet przy masowym użytkowaniu do atmosfery nie są emitowane szkodliwe substancje.

 

źródło: http://www.ozetechnik.pl/oferta/fotowoltaika/10-oferta/fotowoltaika/21-dlaczego-warto-inwestowac-w-fotowoltaike

Możesz również polubić…