Darmowy prąd ze słońca – czy to rzeczywiście jest możliwe do osiągnięcia?

Odnawialne źródła energii stały się gorącym tematem, tym bardziej, że szacuje się, że za kilka lat zacznie brakować nam prądu. Energię słoneczną można wykorzystać za pomocą kolektorów oraz ogniw fotowoltaicznych. Pierwsze dostarczają ciepło, a drugie produkują energię elektryczną. Chociaż w innych krajach europejskich instalacje tego typu cieszą się sporą popularnością, to w Polsce nadal jest wielu sceptyków. Jak to więc jest z fotowoltaiką? Czy warto zainwestować w tego typu rozwiązania?

Darmowy prąd ze słońca – czy to rzeczywiście jest możliwe do osiągnięcia?
W polskich domach jednorodzinnych panele fotowoltaiczne nadal nie są popularne, na co z pewnością wpływ ma konieczność zainwestowania sporej kwoty i obawa przed tym, czy taka inwestycja w ogóle nam się zwróci, a jeśli tak to kiedy? Na szczęście kolektory słoneczne zaczynają być dostępne w coraz przystępniejszych przedziałach cenowych, a ponadto możemy liczyć na dofinansowanie i dotacje, dzięki czemu coraz więcej osób przekonuje się do skorzystania z odnawialnych źródeł energii. To ile prądu elektrycznego uda nam się uzyskać, zależy od intensywności promieniowania słonecznego. W Polsce bywa z tym różnie i niestety więcej jest u nas dni pochmurnych. Pojawia się więc pytanie, co z energią podczas okresu zimowego? Okazuje się, że nawet gdy pada śnieg, nie zostaniemy pozbawieni darmowego prądu. Co więcej, można odsprzedać nadwyżki energii do sieci, a więc zarabiać na instalacji fotowoltaicznej. Wszystko zależy od tego, na jakiej jakości panele słoneczne się zdecydujemy, co przekłada się na ich wydajność.

Zalety kolektorów słonecznych
Największą zaletą kolektorów słonecznych jest z pewnością oszczędność. Jego działanie nie jest uzależnione od mocy słońca, ale od naświetlenia. Latem zapewnią nam sto procent zapotrzebowania na ciepłą wodę, a od wiosny do jesieni nawet do 90%. Co więcej, kolektory są bezobsługowe i ekologiczne, a więc nie wpływają niekorzystnie na środowisko. Sprawdzą się one zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym. Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii podnosi też klasę energetyczną i wartość budynku. Kolektory pracują niezależnie od wysokości temperatury na zewnątrz, gdyż są zasilanie promieniowaniem słonecznym. Zimą przecież także świeci słońce.

Możesz również polubić…