Co daje firmie audyt energetyczny?

Za pomocą audytu energetycznego możliwe jest zoptymalizowanie obszarów związanych ze zużyciem energii elektrycznej, co przekłada na niemałe oszczędności w dłuższej perspektywie czasu dla przedsiębiorstwa. Audyt może zostać przeprowadzony nie tylko jednorazowo, ale też okresowo. Zaangażowanie w całą procedurę również pracowników firmy sprzyja uzyskaniu jeszcze większych energooszczędności. Zastosowanie się do zaleceń audytora pozwala na uzyskanie oszczędności z rzędu 50%. 

Czas na audyt energetyczny w firmie 

Zwiększenie efektywności energetycznej budynku wiąże się z wieloma korzyściami dla firmy. Jest to możliwe do uzyskania, zlecając wykonanie audytu energetycznego. Składa się na niego wiele elementów, a efektem końcowym jest uzyskanie konkretnych zaleceń dotyczących optymalnych rozwiązań z puntu widzenia ekonomiki przedsięwzięcia. Zoptymalizowanie obszarów związanych ze zużyciem energii daje wymierne korzyści, które mają duży wpływ na firmowy budżet. W celu osiągnięcia jak najlepszych efektów zaleca się zaangażować w cały proces zespół pracowników odpowiedzialnych za wprowadzenie audytu energetycznego. Można zlecić zewnętrznej firmie audyt energetyczny lub skorzystać z wiedzy i umiejętności specjalistów zakładu. Po wykonaniu mapowania wszystkich układów energochłonnych można przejść do oszacowania oczekiwanych efektów zaplanowanych przedsięwzięć (energetycznych, ekonomicznych i ekologicznych). Zająć należy się systemem zarządzania energią, wprowadzając adekwatne działania konserwacyjne i naprawcze. Najwygodniejszym rozwiązaniem w przypadku okresowego przeprowadzania audytu energetycznego w firmie jest korzystanie z systemy telemetrycznego. W ten sposób możliwe jest też monitorowanie na bieżąco kosztów energii elektrycznej. 

Jak zmniejszyć koszty energii elektrycznej 

Bardzo ważne w firmie jest to, aby przygotować wszystkich pracowników do zmniejszenia kosztów energii elektrycznej. Okazuje się, że mają oni bardzo duży wpływ na ich obniżenie, ale muszą być tego świadomi. Należy wiedzieć, ile płaci się za prąd i jaki jest udział kosztów energii w kosztach produkcji. Znaczenie ma też świadomość tego, jakie urządzenie i więzły technologiczne są najbardziej energochłonne. Przedsiębiorstwo powinno być na bieżąco z ofertami sprzedawców energii i korzystać z najbardziej opłacalnego rozwiązania. W firmie powinna być też osoba odpowiedzialna za zarządzanie energią elektryczną. Ponadto należy zadbać o system szkolenia i motywacji pracowników do energooszczędności. 

Więcej o audycie energetycznym można znaleźć na https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/artykuly/2019/audyt-energetyczny

Źródło: https://www.cire.pl/item,142863,13,0,0,0,0,0,audyt-energetyczny-przedsiebiorstwa—obowiazek-i-korzysci.html

Może Ci się również spodoba